Aktualności

Lista aktualności
III Kolacja Degustacyjna "W zgodzie z naturą"

III Kolacja Degustacyjna "W zgodzie z naturą"

15.10.18

Kolacja Mistrzów w Afrodycie!

4 października po raz trzeci kucharze Afrodyta SPA & Wellness Resort wraz z szefami kuchni - Tomaszem Tomiukiem i Arletą Majorek zaprosili na niesamowite wydarzenie kulinarne - kolację degustacyjną - W zgodzie z naturą. Zakosztuj jesieni z Afrodytą. Część III.

Co niezwykle ważne, dochód z tego wydarzenia przeznaczyliśmy m.in. na cele charytatywne. Od lat wspieramy Dom Samotnej Matki w Żarach, w którym kobiety wraz z dziećmi znajdują schronienie przed przemocą domową.

Tym razem zaskoczyliśmy swoich gości jeszcze bardziej niż zwykle. Podczas kolacji na uczestników czekało nie tylko siedem niepowtarzalnych dań, które przede wszystkim były zgodne z naturą, ale także kucharze gościnni. Wśród zaproszonych do współpracy szefów kuchni znaleźli się: Dawid Szkudlarek, Patryk Dziamski, Maciej Rosiński oraz Tomasz Sienicki - zwycięzcy międzynarodowych prestiżowych konkursów kulinarnych. Serwis podczas kolacji poprowadziła Kamila Dzierżawska - obecnie Dyrektor Gastronomii, sommelierka i restauratorka.

Kucharze Afrodyty: Tomasz Tomiuk, Arleta Majorek, Regina Blecka, Hubert Janicki, Krzysztof Trzeciak, Karolina Stroiwąs stawiają nie tylko na to by gotować smacznie, ale również na to, by potrawy przygotowywać z naturalnych produktów, najlepszej jakości pozyskiwanych od lokalnych dostawców.

Co przygotowaliśmy dla uczestników kolacji? W menu znalazły się: sielawa, jeleń, bażant, jesiotr, dzik, sorbet z derenia, a także deser: rokitnik/ morela/ karmel/ kminek/ czekolada. Poza niesamowitymi doznaniami smakowymi podczas wydarzenia nie zabrakło dodatkowych atrakcji i niespodzianek.

Oto krótka relacja z tego wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lista aktualności

Pozostałe aktualności

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij